Playbill  may 2019 
monday
tuesday
wednesday
thursday
friday
saturday
sunday
29
AUDIENCE
29 April 19:00
Основная сцена

Vicroria Sevryukova

19:00
Llight-minded actress
29 April 19:30
Новая сцена
19:30
30
AUDIENCE
30 April 19:00
Основная сцена

Vicroria Sevryukova

19:00
OUR CLASS
30 April 19:30
Новая сцена

Director Natalya Kovaleva

Set designer Aleksandr Borovskiy

Composer Klavdiya Tarabrina

Choreographer Irina Filippova

19:30
01
02
FAKE NOTE
Premieres
2 May 19:00
Основная сцена
19:00
03
04
06
Mademoiselle Nitouche
6 May 19:00
Основная сцена
19:00
20:00
07
Dedication to Eve
7 May 19:00
Основная сцена

Production Sergei Yashin

Director Sergey Golomazov

Set design and costumes Alla Kozhenkova

Lighting designer Vladimir Amelin

Make-up artist Olga Kalyavina

19:00
Medea
7 May 19:30
Новая сцена

Director Mikhail Tsitrinyak

Set designer Mariya Rybasova

Costumes Vicroria Sevryukova

Translation Valentin Dmitriyev

Composers Boris Kiner

19:30
Matryona’s Home
7 May 19:30
Студия

Stage version author and director Vladimir Ivanov

Author of the idea Aleksandr Mihaylov

Set design and costumes Maxim Obrezkov

Music Tatiana Agaeva

Vocal consultant Svetlana Ignatiyeva

19:30
Love at the Throne
7 May 19:30
Камерный зал

Maxim Obrezkov

Choreographer Tatiana Dokukina

Make-up designer Olga Kalyavina

19:30
20:00
08
CRAWFISH CRY
8 May 19:30
Новая сцена

Director Mikhail Tsitrinyak

Set designer Mariya Rybasova

Costume-designer Vicroria Sevryukova

Music by Boris Kiner

Interpretation of the play Mariya Zonina

19:30
Enchanted Wanderer
8 May 19:30
Зал Амфитеатр

Director and dramatist Natalya Kovaleva

Set & costume designer Maxim Obrezkov

Faustas Latenas

Choreographer Irina Filippova

Lighting designer Alexandr Matveev

19:30
09
10
Widow from Valencia
Premieres
10 May 19:30
Зал Амфитеатр

Set Designer Mariya Meleshko

Light Designer

Costume Designers

Costume Designers

19:30
11
Another man's wife and the husband under the bed
11 May 19:30
Студия

Director Ekaterina Zonnenshtral

Composer Yriy Tsokurov

Arrangement Arsrny Zonnenshtraly

19:30
12
13
AUDIENCE
13 May 19:00
Основная сцена

Vicroria Sevryukova

19:00
OUR CLASS
13 May 19:30
Новая сцена

Director Natalya Kovaleva

Set designer Aleksandr Borovskiy

Composer Klavdiya Tarabrina

Choreographer Irina Filippova

19:30
14
Mademoiselle Nitouche
14 May 19:00
Основная сцена
19:00
Jubilee
Premieres
14 May 19:30
Зал Амфитеатр

Director Ilya Shilovskiy

Set and costumes Maxim Obrezkov

Make-up designer Olga Kalyavina

Lighting designer Sergey Myasnikov

Sound director Vadim Magalias

19:30
15
Mademoiselle Nitouche
15 May 19:00
Основная сцена
19:00
Llight-minded actress
15 May 19:30
Новая сцена
19:30
Romance evening with Irina Krutova
15 May 20:00
Арт-кафе
20:00
16
Dedication to Eve
16 May 19:00
Основная сцена

Production Sergei Yashin

Director Sergey Golomazov

Set design and costumes Alla Kozhenkova

Lighting designer Vladimir Amelin

Make-up artist Olga Kalyavina

19:00
Matryona’s Home
16 May 19:30
Студия

Stage version author and director Vladimir Ivanov

Author of the idea Aleksandr Mihaylov

Set design and costumes Maxim Obrezkov

Music Tatiana Agaeva

Vocal consultant Svetlana Ignatiyeva

19:30
Richard III
16 May 19:30
Новая сцена

Director Avtatdil Varsimashvily

Set design

Costumes

Music

Make-up artist Olga Kalyavina

19:30
Fröken Julie
16 May 19:30
Камерный зал

Director Gulnaz Balpeisova

Set designer Maria Butusova

Sound directors Ekaterina Volkova

Light designer Mikhail Barannikov

Assistant Director Rogneda Smirnova

19:30
20:00
17
Mademoiselle Nitouche
17 May 19:00
Основная сцена
19:00
CRAWFISH CRY
17 May 19:30
Новая сцена

Director Mikhail Tsitrinyak

Set designer Mariya Rybasova

Costume-designer Vicroria Sevryukova

Music by Boris Kiner

Interpretation of the play Mariya Zonina

19:30
18
12:00
PETER PAN
18 May 12:00
Новая сцена

Director Aleksandr Koruchenkov

Set designer Maxim Obrezkov

Costumes Mariya Danilova

Faustas Latenas

Choreographer Sergey Zemlyansky

12:00
Alexander OLESHKO presents: THE SCARLET FLOWER
Premieres
18 May 12:00
Зал Амфитеатр

Composer Andrey Rubtsov

Live sand drawing

Set designer Maxim Obrezkov

Lightning design Sergey Myasnikov

Sound director Ekaterina Volkova

12:00
18 May 16:30
Экскурсия
16:30
AUDIENCE
18 May 19:00
Основная сцена

Vicroria Sevryukova

19:00
OUR CLASS
18 May 19:30
Новая сцена

Director Natalya Kovaleva

Set designer Aleksandr Borovskiy

Composer Klavdiya Tarabrina

Choreographer Irina Filippova

19:30
Love at the Throne
18 May 19:30
Камерный зал

Maxim Obrezkov

Choreographer Tatiana Dokukina

Make-up designer Olga Kalyavina

19:30
House created with poetry
18 May 20:00
Арт-кафе
20:00
19
PETER PAN
19 May 12:00
Новая сцена

Director Aleksandr Koruchenkov

Set designer Maxim Obrezkov

Costumes Mariya Danilova

Faustas Latenas

Choreographer Sergey Zemlyansky

12:00
19 May 13:00
Экскурсия
13:00
REDHOOD. Alexander Oleshko for children
Premieres
19 May 13:00
Арт-кафе
13:00
PETER PAN
19 May 16:00
Новая сцена

Director Aleksandr Koruchenkov

Set designer Maxim Obrezkov

Costumes Mariya Danilova

Faustas Latenas

Choreographer Sergey Zemlyansky

16:00
Wind in the Poplars
19 May 19:00
Основная сцена

Director Rimas Tuminas

Set design and costumes Adomas Jacovskis

Music Faustas Latenas

Lighting designer Maya Shavdatuashvili

19:00
Enchanted Wanderer
19 May 19:30
Зал Амфитеатр

Director and dramatist Natalya Kovaleva

Set & costume designer Maxim Obrezkov

Faustas Latenas

Choreographer Irina Filippova

Lighting designer Alexandr Matveev

19:30
20 Today
19:00
Medea
20 May 19:30
Новая сцена

Director Mikhail Tsitrinyak

Set designer Mariya Rybasova

Costumes Vicroria Sevryukova

Translation Valentin Dmitriyev

Composers Boris Kiner

19:30
Fröken Julie
20 May 19:30
Камерный зал

Director Gulnaz Balpeisova

Set designer Maria Butusova

Sound directors Ekaterina Volkova

Light designer Mikhail Barannikov

Assistant Director Rogneda Smirnova

19:30
21
FLIGHT
21 May 19:00
Основная сцена

Director Yuriy Butusov

Costumes Maxim Obrezkov

Faustas Latenas

Set design Aleksandr Shishkin

Lighting designer Aleksandr Sivaev

19:00
STORM
21 May 19:30
Новая сцена

Director Ulanbek Bayaliev

Set designer Sergey Avstrievskih

Costumes Olga Nesterenco

Music Faustas Latenas

Lighting Designer Narek Tumanyan

19:30
FRIDA. LIFE IN COLOUR
21 May 19:30
Камерный зал

Director

Set & costumes design Dina Borovik

Composer Nikolay Shipulin

Music supervisor & vocal coach Andrey Sergievskiy

Choreographer Evgenya Liubashina

19:30
Gonna be
Premieres
21 May 19:30
Студия

Director Gulnaz Balpeisova

Set designer Alexandra Karpeykina

Video effects production Vakhtang Khubutiya

Video effects production Ivan Kriuchkov

Video effects production Dinara Sisembaeva

19:30
22
Eugene Onegin
22 May 19:00
Основная сцена

The idea, literary composition and staging Rimas Tuminas

Set design Adomas Jacovskis

Music Faustas Latenas

Lighting Designer Maya Shavdatuashvili

Costumes Mariya Danilova

19:00
OUR CLASS
22 May 19:30
Новая сцена

Director Natalya Kovaleva

Set designer Aleksandr Borovskiy

Composer Klavdiya Tarabrina

Choreographer Irina Filippova

19:30
BOVARY
Premieres
22 May 19:30
Камерный зал

Director Olga Subbotina

Set & costumes designer Maxim Obrezkov

Lightning designer Andrey Tarasov

Sound director Andrey Oparin

Movement & gesture Elena Karalashvili

19:30
20:00
23
Uncle Vanya
23 May 19:00
Основная сцена

Director Rimas Tuminas

Set design and costumes Adomas Jacovskis

Composer Faustas Latenas

Lighting designer Maya Shavdatuashvili

19:00
New house
Premieres
23 May 19:30
Новая сцена

Costumes

Lights

Make-up design Olga Kalyavina

19:30
24
CRAWFISH CRY
24 May 19:30
Новая сцена

Director Mikhail Tsitrinyak

Set designer Mariya Rybasova

Costume-designer Vicroria Sevryukova

Music by Boris Kiner

Interpretation of the play Mariya Zonina

19:30
Waiting for Godot
Premieres
24 May 19:30
Камерный зал

Director Vladimir Beldiyan

Lighting Designer Sergey Myasnikov

Sound director Ekaterina Volkova

Vladimir Kruglov

Make-up and costumes Anna Pakulova

19:30
25
PETER PAN
25 May 12:00
Новая сцена

Director Aleksandr Koruchenkov

Set designer Maxim Obrezkov

Costumes Mariya Danilova

Faustas Latenas

Choreographer Sergey Zemlyansky

12:00
Medea
25 May 19:30
Новая сцена

Director Mikhail Tsitrinyak

Set designer Mariya Rybasova

Costumes Vicroria Sevryukova

Translation Valentin Dmitriyev

Composers Boris Kiner

19:30
Diary of a Madman
25 May 19:30
Студия

Director Rimas Tuminas

Make-up artist Olga Kalyavina

Set design and costumes Maxim Obrezkov

Assistant director Nataliya Kuzina

19:30
20:00
26
PETER PAN
26 May 12:00
Новая сцена

Director Aleksandr Koruchenkov

Set designer Maxim Obrezkov

Costumes Mariya Danilova

Faustas Latenas

Choreographer Sergey Zemlyansky

12:00
GAMES OF THE LONELY
26 May 19:30
Новая сцена

Set design and costumes Mariya Rybasova

Сostumes Vicroria Sevryukova

Music Boris Kiner

Music

Lighting designer Maya Shavdatuashvili

19:30
NIZHINSKIY. Genius Idiot
Premieres
26 May 19:30
Зал Амфитеатр

Leyla Abu-al-Kishek

Dina Borovik

Nikolay Shipulin

Andrey Sergievskiy

Evgenya Liubashina

19:30
27
Richard III
27 May 19:30
Новая сцена

Director Avtatdil Varsimashvily

Set design

Costumes

Music

Make-up artist Olga Kalyavina

19:30
POVERTY IS NO VICE
Premieres
27 May 19:30
Камерный зал

Director Aleksandr Koruchenkov

Designer Maxim Obrezkov

Elena Sadekova

Svetlana Pervushina

Olga Lerman

19:30
20:00
28
Brusov Lane
Premieres
28 May 19:30
Новая сцена

Director

Set & costumes designer Maxim Obrezkov

Music Faustas Latenas

Choreographer

Light designer Ruslan Mayorov

19:30
Anne Frank: The diary
Premieres
28 May 19:30
Зал Амфитеатр
19:30
29
19:30
Gonna be
Premieres
29 May 19:30
Студия

Director Gulnaz Balpeisova

Set designer Alexandra Karpeykina

Video effects production Vakhtang Khubutiya

Video effects production Ivan Kriuchkov

Video effects production Dinara Sisembaeva

19:30
20:00
30
Peer Gynt
30 May 19:00
Основная сцена

Director Yuriy Butusov

Artist-designer Aleksandr Barmenkov

Maxim Obrezkov

Akeksandr Matveev

Choreographer Nikolay Reutov

19:00
Matryona’s Home
30 May 19:30
Студия

Stage version author and director Vladimir Ivanov

Author of the idea Aleksandr Mihaylov

Set design and costumes Maxim Obrezkov

Music Tatiana Agaeva

Vocal consultant Svetlana Ignatiyeva

19:30
Enchanted Wanderer
30 May 19:30
Зал Амфитеатр

Director and dramatist Natalya Kovaleva

Set & costume designer Maxim Obrezkov

Faustas Latenas

Choreographer Irina Filippova

Lighting designer Alexandr Matveev

19:30
31
Peer Gynt
31 May 19:00
Основная сцена

Director Yuriy Butusov

Artist-designer Aleksandr Barmenkov

Maxim Obrezkov

Akeksandr Matveev

Choreographer Nikolay Reutov

19:00
01
PETER PAN
1 June 12:00
Новая сцена

Director Aleksandr Koruchenkov

Set designer Maxim Obrezkov

Costumes Mariya Danilova

Faustas Latenas

Choreographer Sergey Zemlyansky

12:00
1 June 13:00
Экскурсия
13:00
Fröken Julie
1 June 19:30
Камерный зал

Director Gulnaz Balpeisova

Set designer Maria Butusova

Sound directors Ekaterina Volkova

Light designer Mikhail Barannikov

Assistant Director Rogneda Smirnova

19:30
Evening show: “Concerto for an Actor”
1 June 20:00
Арт-кафе

Tatiana Agaeva

Iya Mustafina

Asya Knyazeva

Irina Gromova

20:00
02
2 June 12:30
Новая сцена
12:30
Alexander OLESHKO presents: THE SCARLET FLOWER
Premieres
2 June 13:00
Зал Амфитеатр

Composer Andrey Rubtsov

Live sand drawing

Set designer Maxim Obrezkov

Lightning design Sergey Myasnikov

Sound director Ekaterina Volkova

13:00
Men and women
2 June 19:30
Новая сцена

Choreographer / director Angelica Cholina

Set designer Marius Jacovskis

Costumes, make-up artist Yuozas Statkevichus

Lighting Designer Tadas Valeyka

Choreographer / teacher

19:30
Love at the Throne
2 June 19:30
Камерный зал

Maxim Obrezkov

Choreographer Tatiana Dokukina

Make-up designer Olga Kalyavina

19:30